Świetliki dachowe

Świetliki dachowe to doskonały sposób na doświetlenie pomieszczeń, poddaszy a przede wszystkim hal produkcyjnych, handlowych a nawet hodowlanych. Dzisiejsze świetliki dzięki zastosowaniu nowoczesnych elementów z poliwęglanu komorowego i aluminium stały się trwalsze, estetyczniejsze, lżejsze i tańsze w eksploatacji niż stosowane kiedyś konstrukcje ze szkła i stali.

Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu konstrukcji dachu możemy sprawić, że stanie się dodatkowym, darmowym źródłem energii świetlnej. Aby uzyskać równomierne doświetlenie dużych obiektów zastosować można kalenicowe pasma świetlne lub serię świetlików dachowych, jak również płaskie świetliki połaciowe.

 

konstrukcja świetlika aluminiowego

Trwałość konstrukcji świetlika zapewniają odporne na korozję profile aluminiowe, które tworzą jego lekki szkielet. Łączą one ze sobą płyty poliwęglanowe uwzględniając termiczne właściwości poliwęglanu oraz mocują całość do podstawy. Podstawa, która wynosi świetlik ponad powierzchnię dachu, wykonana jest z powlekanej blachy stalowej, zazwyczaj ocieplona watą mineralną lub styropianem, wykończona obróbką łączącą całość z połacią dachu.

 

swietlik poliweglanowy

Wypełnienie powłoki formatami z komorowych płyt poliwęglanowych, czyni pasma świetlne ciepłe, długotrwale estetyczne, lekkie, odporne na warunki atmosferyczne. Szczelność uzyskuje się dzięki uszczelkom EPDM montowanym w profilach. Płyty poliwęglanowe dostępne są w kilku kolorach, w lekko rozpraszającym światło bezbarwnym, mlecznym (opal) oraz brązowym (przydymianym).

 

Dzięki zastosowaniu świetlików dachowych otrzymujemy darmowe, naturalne, rozproszone światło, produkt odporny na sezonowe skoki temperatury, nie ulegający podobnym uszkodzeniom jak szkło, a przy okazji dużo lżejszy i nie korodujący, tym samym tani w eksploatacji. Natomiast dzięki swemu kształtowi świetliki łukowe ułatwiają spływanie deszczu i śniegu, a mniejsza powierzchnia poliwęglanu wygiętego w łuk zmniejsza wychładzanie powodowane zimnymi wiatrami. Konstrukcja oparta o aluminiowe profile i płyty poliwęglanowe pozwala na pewną elastyczność w tworzeniu kształtów świetlików bardziej dopasowanych do istniejącej budowli. Dostępne są więc świetliki półkoliste, płaskie, dwuspadowe o przekroju trójkąta czy w kształcie ostrosłupa.

.: Wszelkie prawa zastrzeżone. TAKOBUD :.